1008-820J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008-820J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 82NH 801MA 190MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
801mA
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Shielding :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Material - Core :
Phenolic
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Packing Method :
TR
Q Factor :
25
Number of Terminations :
2
Inductance :
82nH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Depth :
2.66mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
No
Frequency - Self Resonant :
915MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
Case/Size Code :
Current Rating :
801mA
Q @ Freq :
25 @ 50MHz
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
45 Weeks
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.41mm
Test Frequency :
50MHz
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
190mOhm Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Radiation Hardening :
Datasheets
1008-820J
1008-820J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD