1008-682H
Mfr.Part #
1008-682H
Description
FIXED IND 6.8UH 274MA 2 OHM SMD
Current Rating :
274mA
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Frequency - Self Resonant :
35MHz
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Test Frequency :
7.9MHz
Material - Core :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Published :
Depth :
2.66mm
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Max DC Current :
274mA
Q Factor :
30
Inductance :
6.8μH
Tolerance :
±3%
Datasheets
1008-682H
1008-682H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD