1008-681J
Mfr.Part #
1008-681J
Description
FIXED IND 680NH 760MA 260MOHM SM
Fixed Inductors
Case Code (Metric) :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Current Rating :
760mA
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Depth :
2.66mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q Factor :
40
Tolerance :
±5%
Inductance :
680nH
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Height :
2.41mm
Test Frequency :
25MHz
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Max DC Current :
760mA
Frequency - Self Resonant :
175MHz
Datasheets
1008-681J
1008-681J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD