1008-681H
Mfr.Part #
1008-681H
Description
FIXED IND 680NH 760MA 260MOHM SM
Max DC Current :
760mA
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Material - Core :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Depth :
2.66mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
680nH
Height :
2.41mm
Tolerance :
±3%
Frequency - Self Resonant :
175MHz
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Shielding :
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Current Rating :
760mA
Test Frequency :
25MHz
Q Factor :
40
Datasheets
1008-681H
1008-681H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD