1008-680J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008-680J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68NH 823MA 180MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Q Factor :
25
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Factory Lead Time :
45 Weeks
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
1GHz
Series :
Mount :
Surface Mount
Shielding :
Terminal Shape :
J BEND
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Q @ Freq :
25 @ 50MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case/Size Code :
Height :
2.41mm
Packing Method :
TR
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
2.66mm
Current Rating :
823mA
Test Frequency :
50MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Max DC Current :
823mA
JESD-609 Code :
e0
Material - Core :
Phenolic
Inductance :
68nH
HTS Code :
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
1008-680J
1008-680J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD