1008-562J
Mfr.Part #
1008-562J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6UH 312MA 1.54OHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
44MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
No
Height :
2.41mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Material - Core :
Ferrite
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
J BEND
Test Frequency :
7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
DC Resistance (DCR) :
1.54Ohm Max
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Shielding :
yes
Published :
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Nonstandard
Packing Method :
TR, 13 INCH
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Q Factor :
30
Current Rating :
312mA
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
312mA
Depth :
2.66mm
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
45 Weeks
Inductance :
5.6μH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Datasheets
1008-562J
API Delevan 1008-562J
1008-562J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD