1008-562H
Mfr.Part #
1008-562H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6UH 312MA 1.54OHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
1.54Ohm Max
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Inductance :
5.6μH
Series :
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
44MHz
Number of Pins :
2
Q Factor :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
312mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Height :
2.41mm
Radiation Hardening :
No
Case/Size Code :
Depth :
2.66mm
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±3%
Current Rating :
312mA
Test Frequency :
7.9MHz
Factory Lead Time :
45 Weeks
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Shielding :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Datasheets
1008-562H
1008-562H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD