1008-561J
Mfr.Part #
1008-561J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 808MA 230MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Published :
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
195MHz
Test Frequency :
25MHz
Factory Lead Time :
45 Weeks
Max DC Current :
808mA
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Inductance :
560nH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
2.41mm
Case/Size Code :
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Q Factor :
40
Mount :
Surface Mount
Depth :
2.66mm
Current Rating :
808mA
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
1008-561J
1008-561J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD