1008-560J
Mfr.Part #
1008-560J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56NH 847MA 170MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Depth :
2.66mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Published :
Termination :
SMD/SMT
Number of Functions :
1
Tolerance :
±5%
Series :
Terminal Shape :
J BEND
Q @ Freq :
25 @ 50MHz
Pbfree Code :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height :
2.41mm
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
56nH
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Material - Core :
Phenolic
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Test Frequency :
50MHz
Q Factor :
25
Max DC Current :
847mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Current Rating :
847mA
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Frequency - Self Resonant :
1.11GHz
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
45 Weeks
Number of Terminations :
2
Shielding :
Case/Size Code :
Datasheets
1008-560J
1008-560J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD