1008-473J
Mfr.Part #
1008-473J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 120MA 10 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Inductance :
47μH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
10Ohm Max
Published :
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR, 13 INCH
HTS Code :
Test Frequency :
2.5MHz
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
2.413mm
Package / Case :
Nonstandard
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Max DC Current :
120mA
Mounting Type :
Surface Mount
Q Factor :
30
Termination :
SMD/SMT
Series :
Current Rating :
120mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Tolerance :
±5%
Depth :
2.66mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
45 Weeks
Datasheets
1008-473J
API Delevan 1008-473J
1008-473J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD