1008-472J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008-472J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 334MA 1.35OHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Q Factor :
30
Factory Lead Time :
45 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
yes
Pbfree Code :
No
Lead Free :
Contains Lead
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Max DC Current :
334mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
334mA
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Terminal Shape :
J BEND
Inductance :
4.7μH
Frequency - Self Resonant :
47MHz
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e0
Published :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Depth :
2.66mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
DC Resistance (DCR) :
1.35Ohm Max
Test Frequency :
7.9MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package / Case :
Nonstandard
Height :
2.413mm
Tolerance :
±5%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Datasheets
1008-472J
API Delevan 1008-472J
1008-472J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD