1008-472H
Mfr.Part #
1008-472H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 334MA 1.35OHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Current Rating :
334mA
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.41mm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±3%
DC Resistance (DCR) :
1.35Ohm Max
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
47MHz
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Termination :
SMD/SMT
Max DC Current :
334mA
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Case/Size Code :
Number of Pins :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Shape :
J BEND
Q Factor :
30
Test Frequency :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Inductance :
4.7μH
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Depth :
2.66mm
Factory Lead Time :
45 Weeks
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Series :
JESD-609 Code :
e0
Datasheets
1008-472H
1008-472H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD