1008-471J
Mfr.Part #
1008-471J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470NH 846MA 210MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Shielding :
No
Pbfree Code :
No
Depth :
2.66mm
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
215MHz
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Factory Lead Time :
45 Weeks
Inductance :
470nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
846mA
Published :
Current Rating :
846mA
Terminal Shape :
J BEND
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
JESD-609 Code :
e0
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Radiation Hardening :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Height :
2.41mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Q Factor :
40
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Pins :
2
Series :
Test Frequency :
25MHz
Datasheets
1008-471J
1008-471J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD