1008-392J
Mfr.Part #
1008-392J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 3.9UH 354MA 1.2OHM SMD
Shielding :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
354mA
Inductance :
3.9μH
Test Frequency :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Max DC Current :
354mA
Height :
2.41mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Construction :
RECTANGULAR
Depth :
2.66mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
Nonstandard
Frequency - Self Resonant :
57MHz
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
1008-392J
API Delevan 1008-392J
1008-392J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD