1008-392H
Mfr.Part #
1008-392H
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 3.9UH 354MA 1.2OHM SMD
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Tolerance :
±3%
Inductance :
3.9μH
Test Frequency :
7.9MHz
Series :
Current Rating :
354mA
Height :
2.41mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
354mA
Shielding :
Frequency - Self Resonant :
57MHz
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
1
Case/Size Code :
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Depth :
2.66mm
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Datasheets
1008-392H
1008-392H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD