1008-390J
Mfr.Part #
1008-390J
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 39NH 1.053A 110MOHM SM
Current Rating :
1.053A
Inductance :
39nH
Shielding :
No
Case/Size Code :
Number of Pins :
Depth :
2.66mm
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Phenolic
Q @ Freq :
30 @ 50MHz
Height :
2.41mm
HTS Code :
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
1.053A
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Case Code (Metric) :
Test Frequency :
50MHz
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Frequency - Self Resonant :
1.335GHz
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Datasheets
1008-390J
1008-390J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD