1008-332J
Mfr.Part #
1008-332J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 3.3UH 398MA 950MOHM SM
Current Rating :
398mA
Shielding :
yes
Depth :
2.66mm
Test Frequency :
7.9MHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Package / Case :
Nonstandard
Lead Free :
Contains Lead
Height :
2.41mm
Max DC Current :
398mA
HTS Code :
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Q Factor :
30
Inductance :
3.3μH
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
950mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Datasheets
1008-332J
API Delevan 1008-332J
1008-332J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD