1008-331J
Mfr.Part #
1008-331J
Description
FIXED IND 330NH 954MA 165MOHM SM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Frequency - Self Resonant :
300MHz
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Depth :
2.66mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
DC Resistance (DCR) :
165mOhm Max
Q Factor :
40
Current Rating :
954mA
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Max DC Current :
954mA
Test Frequency :
25MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Inductance :
330nH
Datasheets
1008-331J
1008-331J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD