1008-273J
Mfr.Part #
1008-273J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 27UH 146MA 7 OHM SMD
Max DC Current :
146mA
Height :
2.413mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Frequency - Self Resonant :
15MHz
DC Resistance (DCR) :
7Ohm Max
Current Rating :
146mA
Depth :
2.66mm
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Shielding :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
2.5MHz
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
No
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Inductance :
27μH
Datasheets
1008-273J
API Delevan 1008-273J
1008-273J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD