1008-273H
Mfr.Part #
1008-273H
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 27UH 146MA 7 OHM SMD
Max DC Current :
146mA
Height :
2.41mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
27μH
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
HTS Code :
Number of Pins :
2
Current Rating :
146mA
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Tolerance :
±3%
Surface Mount
Case/Size Code :
Test Frequency :
2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
7Ohm Max
Packing Method :
TR
Depth :
2.66mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Datasheets
1008-273H
1008-273H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD