1008-272J
Mfr.Part #
1008-272J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 2.7UH 413MA 880MOHM SM
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductance :
2.7μH
Shielding :
yes
Current Rating :
413mA
Max DC Current :
413mA
Package / Case :
Nonstandard
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Depth :
2.66mm
Height :
2.41mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Lead Free :
Contains Lead
RF INDUCTOR
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) :
880mOhm Max
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
62MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Test Frequency :
7.9MHz
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
1008-272J
API Delevan 1008-272J
1008-272J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD