1008-272H
Mfr.Part #
1008-272H
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 2.7UH 413MA 880MOHM SM
Test Frequency :
7.9MHz
Frequency - Self Resonant :
62MHz
Depth :
2.66mm
Tolerance :
±3%
DC Resistance (DCR) :
880mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
2.7μH
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Published :
Number of Pins :
2
Current Rating :
413mA
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Case/Size Code :
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Max DC Current :
413mA
Height :
2.41mm
Datasheets
1008-272H
1008-272H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD