1008-271J
Mfr.Part #
1008-271J
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Frequency - Self Resonant :
375MHz
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
270nH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current Rating :
1A
Test Frequency :
25MHz
Q Factor :
40
Depth :
2.66mm
Height :
2.41mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
1A
Datasheets
1008-271J
1008-271J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD