1008-271H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008-271H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Shielding :
No
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.66mm
Terminal Shape :
J BEND
Q Factor :
40
Height :
2.41mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Factory Lead Time :
45 Weeks
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Frequency - Self Resonant :
375MHz
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Case/Size Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Current Rating :
1A
Test Frequency :
25MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Series :
Inductance :
270nH
Tolerance :
±3%
Packing Method :
TR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e0
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Number of Functions :
1
Max DC Current :
1A
Material - Core :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
1008-271H
1008-271H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD