1008-223J
Mfr.Part #
1008-223J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 22UH 158MA 6 OHM SMD
Max DC Current :
158mA
Depth :
2.66mm
DC Resistance (DCR) :
6Ohm Max
Height :
2.41mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Inductance :
22μH
Package / Case :
Nonstandard
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Test Frequency :
2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Lead Free :
Contains Lead
Q Factor :
30
Packing Method :
TR, 13 INCH
Current Rating :
158mA
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Shielding :
yes
Series :
Datasheets
1008-223J
API Delevan 1008-223J
1008-223J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD