1008-222H
Mfr.Part #
1008-222H
Description
FIXED IND 2.2UH 433MA 800MOHM SM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Test Frequency :
7.9MHz
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Case Code (Metric) :
Depth :
2.66mm
Tolerance :
±3%
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Inductance :
2.2μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Max DC Current :
433mA
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Current Rating :
433mA
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Q Factor :
30
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Datasheets
1008-222H
1008-222H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD