1008-221J
Mfr.Part #
1008-221J
Description
FIXED IND 220NH 1.055A 135 MOHM
Current Rating :
1.055A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Test Frequency :
25MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Tolerance :
±5%
Depth :
2.66mm
Max DC Current :
1.055A
Q Factor :
40
DC Resistance (DCR) :
135mOhm Max
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Inductance :
220nH
Frequency - Self Resonant :
450MHz
Datasheets
1008-221J
1008-221J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD