1008-221H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008-221H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 220NH 1.055A 135 MOHM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±3%
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Terminal Shape :
J BEND
Case/Size Code :
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
No
Q Factor :
40
Series :
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Current Rating :
1.055A
Published :
JESD-609 Code :
e0
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
220nH
Depth :
2.66mm
Max DC Current :
1.055A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
DC Resistance (DCR) :
135mOhm Max
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height :
2.41mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Test Frequency :
25MHz
Number of Functions :
1
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
45 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
450MHz
Datasheets
1008-221H
1008-221H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD