1008-183J
Mfr.Part #
1008-183J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 18UH 173MA 5 OHM SMD
Depth :
2.66mm
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Test Frequency :
2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
5Ohm Max
Q Factor :
30
Package / Case :
Nonstandard
Height :
2.41mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Series :
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Case Code (Metric) :
Max DC Current :
173mA
Current Rating :
173mA
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Shielding :
yes
Inductance :
18μH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1008-183J
API Delevan 1008-183J
1008-183J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD