1008-183H
Mfr.Part #
1008-183H
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 18UH 173MA 5 OHM SMD
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Inductance :
18μH
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Packing Method :
TR
Tolerance :
±3%
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Height :
2.41mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Test Frequency :
2.5MHz
Q Factor :
30
Case/Size Code :
Current Rating :
173mA
DC Resistance (DCR) :
5Ohm Max
Max DC Current :
173mA
Depth :
2.66mm
Series :
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1008-183H
1008-183H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD