1008-182J
Mfr.Part #
1008-182J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 457MA 720MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
76MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 13 INCH
Q Factor :
30
Current Rating :
457mA
JESD-609 Code :
e0
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Factory Lead Time :
45 Weeks
Pbfree Code :
No
Number of Functions :
1
Height :
2.41mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Depth :
2.66mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
457mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Inductance :
1.8μH
Test Frequency :
7.9MHz
HTS Code :
Lead Free :
Contains Lead
DC Resistance (DCR) :
720mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Metric) :
Shielding :
yes
Published :
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Datasheets
1008-182J
API Delevan 1008-182J
1008-182J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD