1008-181H
Mfr.Part #
1008-181H
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 180NH 1.119A 120 MOHM
Tolerance :
±3%
Test Frequency :
25MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Max DC Current :
1.119A
Packing Method :
TR
Inductance :
180nH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.41mm
Q Factor :
40
Number of Pins :
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant :
550MHz
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
1.119A
Depth :
2.66mm
HTS Code :
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
Published :
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Datasheets
1008-181H
1008-181H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD