1008-180J
Mfr.Part #
1008-180J
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 18NH 1.32A 70 MOHM SMD
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
No
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Test Frequency :
7.9MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Material - Core :
Phenolic
Number of Pins :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
40 @ 50MHz
Depth :
2.66mm
Q Factor :
40
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR
Current Rating :
1.32A
Inductance :
18nH
Height :
2.41mm
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
1.32A
Datasheets
1008-180J
1008-180J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD