1008-153J
Mfr.Part #
1008-153J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD
Stock
830
In Stock :
830
Current Rating :
194mA
Package / Case :
Nonstandard
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Q Factor :
30
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Series :
1008
Test Frequency :
2.5MHz
Material - Core :
Ferrite
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Inductance :
15μH
Depth :
2.66mm
Tolerance :
±5%
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Max DC Current :
194mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Shielding :
yes
Case Code (Metric) :
2520
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
2.41mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Datasheets
1008-153J
API Delevan 1008-153J
1008-153J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD