1008-153H
Mfr.Part #
1008-153H
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Description
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD
Test Frequency :
2.5MHz
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.66mm
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Height :
2.41mm
Inductance :
15μH
Max DC Current :
194mA
Q Factor :
30
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Current Rating :
194mA
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Pins :
Tolerance :
±3%
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Q @ Freq :
30 @ 2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case/Size Code :
Datasheets
1008-153H
1008-153H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD