1008-152J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008-152J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 548MA 500MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
1.5μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Construction :
RECTANGULAR
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Height :
2.41mm
Max DC Current :
548mA
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Lead Free :
Contains Lead
Test Frequency :
7.9MHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Factory Lead Time :
45 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Q Factor :
30
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
HTS Code :
Depth :
2.66mm
Frequency - Self Resonant :
92MHz
Terminal Shape :
J BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating :
548mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
Number of Terminations :
2
Series :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Datasheets
1008-152J
API Delevan 1008-152J
1008-152J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD