1008-151H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008-151H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150NH 1.168A 110 MOHM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±3%
Q @ Freq :
40 @ 25MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
45 Weeks
Test Frequency :
25MHz
Published :
Terminal Shape :
J BEND
Series :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case/Size Code :
Max DC Current :
1.168A
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
JESD-609 Code :
e0
Number of Functions :
1
HTS Code :
Depth :
2.66mm
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Shielding :
No
Inductance :
150nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q Factor :
40
Frequency - Self Resonant :
650MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR
Current Rating :
1.168A
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.41mm
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1008-151H
1008-151H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD