1008-150J
Mfr.Part #
1008-150J
Description
FIXED IND 15NH 1.381A 64MOHM SMD
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
Q @ Freq :
40 @ 50MHz
Height :
2.41mm
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
50MHz
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Inductance :
15nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Current Rating :
1.381A
Material - Core :
Phenolic
Max DC Current :
1.381A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.66mm
Q Factor :
40
DC Resistance (DCR) :
64mOhm Max
Datasheets
1008-150J
1008-150J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD