1008-122J
Mfr.Part #
1008-122J
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 1.2UH 591MA 430MOHM SM
Test Frequency :
7.9MHz
Shielding :
yes
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
1.2μH
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Current Rating :
591mA
Max DC Current :
591mA
Depth :
2.66mm
Height :
2.41mm
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
430mOhm Max
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Datasheets
1008-122J
API Delevan 1008-122J
1008-122J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD