1008-122H
Mfr.Part #
1008-122H
Description
FIXED IND 1.2UH 591MA 430MOHM SM
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
430mOhm Max
Max DC Current :
591mA
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Height :
2.41mm
Tolerance :
±3%
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Depth :
2.66mm
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Current Rating :
591mA
Inductance :
1.2μH
Test Frequency :
7.9MHz
Datasheets
1008-122H
1008-122H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD