1008-102H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008-102H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 685MA 320 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Pins :
2
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
7.9MHz
Inductance :
1μH
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Terminal Shape :
J BEND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
320mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.66mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
No
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Factory Lead Time :
45 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max DC Current :
685mA
Series :
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Radiation Hardening :
No
Height :
2.41mm
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Frequency - Self Resonant :
125MHz
Mount :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating :
685mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor :
30
Tolerance :
±3%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
JESD-609 Code :
e0
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.085 2.16mm
Datasheets
1008-102H
1008-102H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD