10074595-050MLF
Mfr.Part #
10074595-050MLF
Description
PCMCIA ASSY
Product Category :
PC Card Sockets
Row Spacing :
1.27 mm
Series :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1GOhm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Connector
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
PBT
Published :
Height Above Board :
0.458 11.64mm
Pitch :
2.54mm
Card Type :
PCMCIA
Filter Feature :
No
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Voltage - Rated :
5V
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Feature :
Board Lock, Card Guide
Length :
59.9mm
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Orientation :
RIGHT ANGLE
Depth :
50mm
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
68
Mixed Contacts :
Number of Positions :
68
MIL Conformance :
Contact Gender :
Male
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating :
500mA