10074595-050LF
Mfr.Part #
10074595-050LF
Description
PCMCIA ASSY
Product Category :
PC Card Sockets
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Finish :
Gold
Pitch :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Depth :
50mm
Published :
Height Above Board :
0.458 11.64mm
Insertion, Removal Method :
Push In, Pull Out
MIL Conformance :
Filter Feature :
IEC Conformance :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
JESD-609 Code :
e3
Card Type :
PCMCIA
Length :
59.9mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Row Spacing :
1.27 mm
Current Rating :
500mA
Mixed Contacts :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
UL Flammability Code :
94V-0
Series :
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Polymer
Number of Positions :
68
Total Number of Contacts :
68
Connector Type :
Connector
Packaging :
Tray
Feature :
Board Lock, Card Guide
Voltage - Rated :
5V