10073599-050LF
Mfr.Part #
10073599-050LF
Description
CONN RCPT HSG 50POS 2.00MM
Stock
413
In Stock :
413
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.079 2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1GOhm
Connector Type :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Latch Lock
Contact Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
2016
Orientation :
Straight
Termination :
Crimp
Series :
Minitek® 2.00mm
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
50
Housing Color :
Black
Note :
Contacts Not Included
Depth :
7.1mm
Current Rating :
2A
Mount :
Free Hanging
Color :
Black
Housing Material :
Polyamide
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length :
50.54mm
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Contact Type :
Female Socket
Datasheets
10073599-050LF
Amphenol Communications Solutions 10073599-050LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 50 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-050LF Overview
This product is packaged in a Receptacle box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek® 2.00mm Series.By Free Hanging, the part is mounted.
10073599-050LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-050LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-050LF Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM