10073599-048LF
Mfr.Part #
10073599-048LF
Description
CONN RCPT HSG 48POS 2.00MM
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Mount :
Free Hanging
Gender :
FEMALE
Orientation :
Straight
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
1GOhm
Length :
48.54mm
Number of Rows :
2
Depth :
7.1mm
Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
2A
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Contact Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Connector Type :
Receptacle
Series :
Minitek® 2.00mm
Number of Positions :
48
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.079 2.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Polyamide
Datasheets
10073599-048LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 48 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-048LF Overview
The product comes in a package of Receptacle.Free Hanging (In-Line) is the type of mounting for the device.To package the product, a Bulk case is used.The product is a member of the Minitek® 2.00mm Series.It is mounted by Free Hanging.
10073599-048LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-048LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-048LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM