10073599-046LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10073599-046LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 46POS 2.00MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Minitek® 2.00mm
Contact Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Orientation :
Straight
Contact Design :
PREASSEM CONN
Insulation Resistance :
1GOhm
Note :
Contacts Not Included
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Material :
Polyamide
Number of Rows :
2
Fastening Type :
Latch Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
125°C
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Type :
Female Socket
Connector Type :
Receptacle
Rated Current (Signal) :
2A
Reliability :
COMMERCIAL
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
IEC Conformance :
No
Current Rating :
2A
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
46
Color :
Black
Length :
46.54mm
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
46
Depth :
7.1mm
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pitch :
0.079 2.00mm
Reference Standard :
UL
Durability :
50 Cycles
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
9 Weeks
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Datasheets
10073599-046LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 46 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-046LF Overview
The product is packaged in Receptacle.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek® 2.00mm Series.Part Free Hanging is mounted to the part.
10073599-046LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-046LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-046LF Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM