10073599-044LF
Mfr.Part #
10073599-044LF
Description
CONN RCPT HSG 44POS 2.00MM
Depth :
7.1mm
Length :
44.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Number of Positions :
44
Insulation Resistance :
1GOhm
Termination :
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Minitek® 2.00mm
Female Socket
Number of Contacts :
44
Pitch :
0.079 2.00mm
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Datasheets
10073599-044LF
Amphenol Communications Solutions 10073599-044LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 44 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-044LF Overview
The connector type Receptacle refers to the connector type.Mounting type Free Hanging (In-Line) is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the Minitek® 2.00mm Series, it is one of the most popular.Free Hanging is the mounting point for the part.
10073599-044LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-044LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-044LF Rectangular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM