10073599-042LF
Mfr.Part #
10073599-042LF
Description
CONN RCPT HSG 42POS 2.00MM
Female Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
2A
FEMALE
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
No
Length :
42.54mm
Mount :
Free Hanging
Reference Standard :
UL
Pitch :
0.079 2.00mm
Total Number of Contacts :
42
Rated Current (Signal) :
2A
UL Flammability Code :
94V-0
DIN Conformance :
No
Depth :
7.1mm
Number of Positions :
42
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Design :
PREASSEM CONN
Min Operating Temperature :
-55°C
MIL Conformance :
Series :
Minitek® 2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Filter Feature :
Crimp
Durability :
50 Cycles
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Datasheets
10073599-042LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 42 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-042LF Overview
Packaging is Receptacle.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Minitek® 2.00mm Series, it can be found in this category.In this case, Free Hanging mounts the part.
10073599-042LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-042LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-042LF Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM