10073599-036LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10073599-036LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 36POS 2.00MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Depth :
7.1mm
Number of Positions :
36
Series :
Minitek® 2.00mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mount :
Free Hanging
Insulation Resistance :
1GOhm
Housing Color :
Black
Length :
36.54mm
Color :
Black
Contact Termination :
Crimp
Fastening Type :
Latch Lock
Note :
Contacts Not Included
Current Rating :
2A
Orientation :
Straight
Contact Type :
Female Socket
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Crimp
Housing Material :
Polyamide
Pitch :
0.079 2.00mm
Datasheets
10073599-036LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 36 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-036LF Overview
The packaging contains Receptacle.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Minitek® 2.00mm belongs to the Minitek® 2.00mm Series.There is a Free Hanging mount on the part.
10073599-036LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-036LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-036LF Rectangular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM