10073599-034LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10073599-034LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HSG 34POS 2.00MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Fastening Type :
Latch Lock
Number of Positions :
34
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Insulation Resistance :
1GOhm
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Black
Series :
Minitek® 2.00mm
Contact Termination :
Crimp
Published :
Contact Type :
Female Socket
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
34.54mm
Packaging :
Bulk
Row Spacing :
0.079 (2.00mm)
Housing Color :
Black
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current Rating :
2A
Pitch :
0.079 2.00mm
Housing Material :
Polyamide
Orientation :
Straight
Depth :
7.1mm
Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle
Datasheets
10073599-034LF
2 Rows Receptacle Bulk Black 34 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
10073599-034LF Overview
A Receptacle package is included with it.Its mounting type is Free Hanging (In-Line).Packaging is performed using a Bulk case.It is part of the Minitek® 2.00mm Series of products.Free Hanging mounts the part.
10073599-034LF Features
Minitek® 2.00mm series
10073599-034LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
10073599-034LF Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM